poniedziałek, 5 grudnia 2011

Ogrodowe klejnoty

Każdy marzy czasem o posiadaniu krzewu, którego nie ma żaden z sąsiadów. Oto rośliny, które mogą być ozdobą naszego ogrodu.

Wiele pięknych drzew i krzewów ma jedną „wadę”: są tak bardzo popularne, że można je zobaczyć prawie w każdym ogrodzie. Typowym przykładem jest świerk czy forsycja. Powszechnie sadzone gatunki sprawiają, że nasz ogród traci swą indywidualność, upodabniając się w znacznym stopniu do sąsiednich ogrodów. Są jednak krzewy i drzewa, które mogą nadać ogrodowi charakterystyczne rysy, jeżeli tylko zapewnimy im odpowiednio wyeksponowane miejsce. Dlatego przy wybieraniu nowych okazów do ogrodu, warto pomijać te rosnące wszędzie dookoła, a wybrać rośliny piękne, wyjątkowe także ze względu na rzadsze występowanie.
  Dereń pagodowy(drzewiasty) Cornus controversa  jest drzewem o niezwykłym pokroju, przyciągającym wzrok każdego miłośnika roślin. Jego gałęzie wyrastają z pnia niemal poziomo i układają się w wyraźnie oddzielone warstwy-piętra, co sprawia, że korona upodabnia się do dachu chińskiej pagody. Charakterystyczna sylwetka jest najbardziej widoczna u odmiany Variegata  o biało-zielonych liściach, trochę mniejszej i wolniej rosnącej niż okazy dzikie. To piękne drzewo jest także wrażliwsze na mróz. Potrzebuje miejsca osłoniętego z dostatecznie wilgotną, przepuszczalną i próchniczą ziemią.
        Rzadkie drzewa i krzewy zmieniają wygląd ogrodu.
Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest sucha, możliwości wyboru roślin mamy wprawdzie ograniczone, ale nie małe. W takich warunkach może rosnąć perukowiec podolski Cosinus coggygria, krzew, który jest prawdziwym mistrzem sztuki przetrwania i bardzo dobrze czuje się na gorszych stanowiskach z podłożem niezbyt żyznym i niedostatecznie wilgotnym. Niezwykle atrakcyjną rośliną jest odmiana „Rogal Purple” o fioletowo-czerwonych, metalicznie lśniących liściach i ekstrawaganckich, gęstych, drobno rozgałęzionych wiechach kwiatostanów. Jeżeli wokół krzewu posadzimy szarolistne byliny, otrzymamy bajkową aranżację roślinną o niecodziennym ubarwieniu.
  Na podobnie suchych stanowiskach w zachodnich rejonach kraju ma szansę poradzić sobie wolno rosnący, głęboko korzeniący się dąb pontyjski Quercus potnica. Dekoracyjne nieduże drzewo (wys. do 6m) o gęstej, owalnej koronie może rosnąć nawet w małym ogrodzie, w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym przed zimnymi wiatrami.
   Jeśli chcemy posadzić w ogrodzie krzew oczaru lub magnolii, poszukajmy odmiany o rzadko spotykanej barwie kwiatów. W porównaniu a licznymi żółto kwitnącymi krewniakami oczar „Jelena” zadziwia dużymi ciemnopomarańczowymi kwiatami. Wśród magnolii niezwykłymi, rzadko spotykanymi okazami są kwitnące w kolorze żółtym odmiany „Yellow Bird” i „Elizabeth”.
   Oryginalny wygląd ogrodu podkreślą także inne rzadkie gatunki, np. strączyn żółty(jest bardzo podobny do swej kuzynki robinii akacjowej jednak lepiej niż ona nadaje się do sadzenia w ogrodzie, ma ładny pokrój, osiąga około 10m i nie zagłusza roślin posadzonych w pobliżu. Kwitnie, co dwa, trzy lata, ale bardzo obficie i dość długo), franklinia (jest spokrewniona z kamelią i herbatą, jest bardzo rzadkim gatunkiem, dawno wymarłym w naturalnych siedliskach w Ameryce Północnej, dlatego można podziwiać ją niemal wyłącznie w ogrodach botanicznych. Osiąga 7m wysokości, odznacza się piękną barwą liści i dużymi kwiatami, które rozwijają się w październiku.) i styrakowiec japoński (w okresie kwitnienia VI-VII otwiera mnóstwo uroczych białych dzwonków. Młode okazy należy zimą starannie chronić przed mrozem, starsze są odporniejsze na zimowe chłody. Wyrasta na wysokość 6m, lubi ziemię próchniczą, przepuszczalną i bardzo efektownie prezentuje się w towarzystwie różaneczników). Chociaż to bardzo atrakcyjne rośliny, wciąż są mało znane i trudno na nie trafić nawet w dużych firmach szkółkarskich.


Źródło: Mój Piękny Ogród

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz